Fibromiyalji Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Eskişehir Fizyoterapist Fizik Tedavi ve Manuel Terapi
Fibromiyalji Eskişehir

Fibromiyalji

Fibromiyalji doğru bilinen aksine bir hastalık değil bir sendromdur. Kişiden kişiye değişmekle birlikte fibromiyalji sendromunun semptomları çok karmaşık bir şekilde kişilerde ortaya çıkabilmektedir. Kişinin psikososyal durumu, yapmış olduğu meslek, günlük yaşam kalitesi gibi durumlar fibromiyalji sendromunun ilerleyişini ya da hastalarda nasıl bir durumla ortaya çıkacağını etkileyecektir.

Fibromiyalji Nedir?

Fibromiyalji kişilerin günlük yaşam kalitelerinin azalmasıyla birlikte, yoğun stres, gece uykusunu rahat bir şekilde alamama ve bireyin olaylara verdiği tepkilerin farklılığı ile karakterize olmuş bir semptomlar bütünüdür. Vücudun belirli noktalarında yaygın, kronik ve artan bir şekilde meydana gelen ağrılara verilen isimdir fibromiyalji. Örneğin bizlere danışan hastalarımıza sorduğumuzda bazen omuzlarda bir nokta bazen sırtta bazen ise bel ve kalça gibi yerlerde ağrının yoğunlaştığını ve kendisini aşırı bir derecede kısıtladığını söylemektedir. Bazı yapılan araştırmalara göre fibromiyalji sendromu vücutta meydana gelen ağrıların normal zamandan daha fazla bir şekilde beyin tarafından yorumlanması ve bunun vücuda yansıması şeklinde görülebilmektedir.

Eskişehir Fizyoterapist Fizik Tedavi ve Manuel Terapi
Eskişehir Fibromiyalji Sendromu

Fibromiyalji Neden Olur?

Fibromiyalji yukarıda da anlatıldığı gibi kesin bir sebebi olmamakla birlikte çeşitli durumların getirdiği bir rahatsızlık olarak tanımlayabiliriz. Örnek vermek gerekirse aile yaşantısında sıkıntılar çeken birisi yalnız kalmak gibi durumlarda kaldığında kişinin beyni alarm durumuna geçer ve kişinin semptomlarının artmasına neden olabilir. Beyinin bu moddan çıkması ve rahatlaması fibromiyalji semptomlarının azalmasında büyük rol oynayacaktır. Bunların yanında kişinin düzenli bir yaşantısının olması, düzenli beslenmesi ve düzenli egzersiz yapması şikayetlerini ciddi ölçüde azaltacaktır.

Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?

Her kişinin günlük yaşam aktivitesi, yaptığı meslek, gün içinde yaşadığı duygu durum bozuklukları, sosyo-kültürel çevresi farklı olacağından her kişide farklı farklı bulgular ortaya çıkartabilmektedir. Yani her hastada genellikle bu bulgular var diyemeyiz. Bulgular ise kesin olmamakla birlikte omuz kuşağı, sırt, bel, kalça, bacak gibi bölgelerde uzun süreli (minimum 3 ay ve üzeri geçmeyen ağrı) artan şiddetli ağrı olarak sayabiliriz.

Fibromiyalji Tedavisi?

Fibromiyalji tedavisi tıpkı tanı koyulması gibi kesinlik içeren bir durum yoktur. Bununla birlikte fibromiyalji sendromu ile bizlere danışan hastalarımıza öncelikle günlük yaşam standartlarını belirli bir düzene sokmalarını istemekteyiz. Bunun dışında bazı ağrı kesici ilaçlar ve antidepresan türevi ilaçlar da verilmektedir ancak bu kişinin metabolik aktivitesini bozacağından dolayı çok tavsiye edilmemektedir. Biz genellikle hastalarımıza düzenli egzersiz, düzenli beslenme, düzenli bir yaşam ve olabildiği kadar sakin ve stresten uzak bir yaşantı olarak yönlendirebiliriz. Fibromiyalji sendromu sistematik bir durum olduğundan kişinin bedensel sağlığı kadar ruhsal sağlıda bir o kadar önemli bir etkendir.

Eskişehir Fizyoterapist Fizik Tedavi ve Manuel Terapi
Fibromiyalji Boyun ve Bel Ağrısı
Fibromiyaljide Egzersiz

Fibromiyaljide egzersiz kişinin ağrı algısı durumunu değiştireceğinden ve yapılan çalışmalarla kasların esnekliğini ve o dokularda kan dolaşımını artıracağından kişilerin geneli düzenli egzersiz yaptıklarında fibromiyalji ağrılarından büyük oranda kurtulabilmektedir. Ancak bu durum kısa süreli değil uzun vadede yapılması ve planlanması gereken bir çalışmadır. Egzersizlerde ise aerobik çalışmalar dokuların daha fazla kanlanmasını sağlayacağı için hem hormonal düzeyi artırmakta hem de kişinin ağrı algısını değiştirerek bireyin normal zamanda şiddetli bir ağrı olarak algıladığı durumu daha hafif bir şekilde algılamasına yardımcı olabilmektedir.

Fibromiyalji İlaçları

Fibromiyalji sendromu genel olarak vücudun bütünü etkilediği için tek bir semptomu azaltmak kişinin ağrılarının azalmasına yardımcı olmayacaktır. Yani sadece kullanılan ağrı kesiciler tek başına bir işe yaramayacaktır. Gerekli görülen durumlarda belirli ilaçlar yine uzman hekim kontrolünde verilebilir. Genel olarak baktığımızda fibromiyalji beynin bütünsel olarak vücut hakkında algısı ve çevresel faktörlerin etkisiyle ortaya çıkan ancak tedavisinde egzersizle beyine yeniden vücudun güçlü olduğu öğretilir ve inflamasyon azaltılır. Doğru beslenme ile kişinin aldığı besinlerin vücutta hormonal ve biyokimyasal etkileri artırılır. Günlük yaşam aktivitelerinde kişinin doğru bir şekilde stres yönetimi yaparak bu durumun kişinin üzerinde bırakmış olduğu olumsuz etki ortadan kaldırılır. Ve böylelikle fibromiyalji sendromu için bireylerde ortaya çıkan semptomlar ciddi oranda ortadan kalkar.

Fibromiyalji İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular
Fibromiyalji Ağrıları Nerelerde Görülür?

Fibromiyalji ağrıları genellikle tüm vücuda yayılabilir ancak hastaların genelinde omuz kuşağı, sırt, bel, kalça, dirsek-diz ve bacak gibi bölgelerde sıkça bulunmaktadır. Bu ağrılı bölgelerde dokunma ve basınçla birlikte ciddi oranda artan şiddetli ağrılar söz konusudur.

Fibromiyalji Ağrısı Nasıl Olur?

Fibromiyalji ağrısı genellikle belirli zamanlarda artan ancak azaldığında bile hala kişi tarafından hissedilen, bulunduğu lokasyon sıklıkla yer değiştiren, kişinin günlük yaşantıda karşılaşmış olduğu streslerle birlikte artan ağrılardır. Lokasyonu ise bir gün omuzda bir gün sırtta bir gün bel bölgesinde olabilmektedir.

Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yol Tarifi Almak için Tıklayın

Yorum yapın

Şimdi Ara