Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Nedir?

FİZİK TEDAVİ

Eskişehir Tepebaşı’nda bulunan merkezimizde çalışan uzman ekibizden bilgi almak için 7 gün 24 saat bizlere ulaşabilirsiniz. Whatsapp yoluyla doğrudan fizyoterapistimizle iletişime geçebilirsiniz. Merak ettiklerinizi konunun uzmanına sorabilir ve aklınızdaki bütün sorularınızı cevaplayabiliriz.

Gelin fizik tedavi ile ilgili sıkça sorulan birkaç soruyu cevaplandıralım.

Fizik tedavi, vücudun kas – iskelet sisteminde ortaya çıkan problemlerle ilgili tanı ve tedavilerle ilgilenen bir uzmanlık dalıdır. Genel olarak fizik tedavi olarak adlandırılan bu uzmanlık alanı son zamanlarda fizyoterapi olarak da isimlendirilir.

Fizik Tedavi Nedir

Fizik tedavi hareket sistemi ile ilgili problemlerde faydalı olmaktadır. Kişilerin günlük yaşam aktivitelerinde sıkça yaptığı hareketlerde yaşadığı problemlere iyi gelmektedir. Örneğin ayakta dururken, oturup kalkarken, omuz hareketleri yaparken, masa başı işlerini veya ev işlerini yaparken gibi günlük aktivite problemlerine çözüm bulmaktadır. Günlük aktivitelerinde problem çıkaran hareketlerin sebepleri bel ve boyun fıtıkları, omurgadaki mekanik bozukluklara bağlı postür bozuklukları örnek olarak verilebilir. Bunlara ek olarak yaralanmalar sonrası da fizik tedavi faydalı olmaktadır. Örneğin spor esnasında bağ kopmaları veya kas yırtıkları ya da darbeye bağlı olarak oluşan kırık gibi durumlar sonrası fizik tedavi uygulanmaktadır. Fizik tedavide ise ilk olarak tedaviye başlamadan önce bir değerlendirme yapılır ve hasta hikayesi not edilir. Kişiye özel değerlendirme sonrası problemine yönelik uygulamalar fizyoterapist tarafından oluşturulur ve uygulanır.

Fizik Tedavi Sonrasında Ağrılar Ne Zaman Geçer?

Fizik tedavi öncesi mevcut yaralanma veya oluşan mekanik bozuklukların kaynağı değerlendirmede iyi bir şekilde tespit edilir. Tespit edildikten sonra probleme yönelik manuel terapi, elektroterapi, medikal masaj uygulamaları yapılır. Bu uygulamalar sonrası hareketi bozan faktörler ortadan kaldırılır ve probleme yönelik kişiye özel tedavi edici egzersizler uygulanır ve öğretilir. Yapılan bu uygulamalar ile daha önceden ağrılı olan durum  daha az ağrılı veya ağrısız olacak şekilde düzelir. Yapılan bu fizik tedavi seansları kişinin durumuna göre değişmektedir. Bel ve boyun problemleri 8-10 seans sonrası geçebilirken, bağ veya tendon yaralanmaları 6-8 ayı bulabilmektedir. Seans süresi ise ortalama olarak 1 saattir.

Eskişehir Fizyoterapist Fizik Tedavi ve Manuel Terapi
Eskişehir Fizyoterapi

Fizik Tedavi Nasıl Yapılır? Fizik Tedavi Seansında Neler Yapılır?

Fizik tedavi seansının içeriğini fizyoterapist kişiye özel düzenler. Kişiyi yaşadığı problemle ilgili bilgilendirir ve tedavi sürecini anlatır. Tedavi ile birlikte günlük yaşamında düzeltmesi gereken durumları veya yapmaması gereken yanlış hareketleri anlatır. Bununla birlikte fizyoterapist ile birlikte hastanında tedaviye aktif olarak katılım göstermesi gerekmektedir. Bu şekilde ilerleyen tedavi süreci daha başarılı olmaktadır. Seans içerisinde ise manuel terapi uygulamaları, medikal masaj ve elektroterapi gibi uygulamalar fizyoterapist tarafından yapılır. Son olarak egzersizler gösterilir ve egzersiz uygulamalarında hastayı takip eder. Seans bitiminde ise tekrar değerlendirme yapılır ve tedaviye daha ilerleyici egzersizler duruma göre eklenerek devam eder. Kişi bu süreç sonunda hayatına ağrısız bir şekilde dönüş sağlar.

İyi Bir Fizik Tedavi Seansından Neler Beklenmelidir?

Fizik tedavi seansında önemli olan şey fizyoterapistinizin sizi dinlemesi ve iletişiminizin karşılıklı olarak iyi olmasıdır. İletişim iyi ve kuvvetli olursa seans süreçleri daha verimli ve hastanın tedavi sürecine katılımı daha fazla olacaktır. Bir diğer önemli olan nokta ise ilk seanstır. İlk seans iyi bir değerlendirme ve iyi geçen seans ile tedavi süreci daha olumlu bir şekilde başarılı ilerleyecektir. Değerlendirme süreci iyi olmaz ve ilk seans fayda göstermez ise iyileşme süresi daha uzun sürecektir. Bu sebeple fizyoterapist ilk seansta detaylı hikaye almalı ve klinik değerlendirmesini yapmalıdır. Aldığı notlarla ve değerlendirmelerle problemin kaynağı bulunur ve ilk seans ile birlikte süreç başarılı ilerler. Bu sebeple ilk seans önemli ve değerledirme detaylı bir şekilde yapılmalıdır.

Bu önemli olan durumlar ile birlikte bir diğer önemli olan nokta ise fizyoterapistin durumunuzu size anlayabileceğiniz bir dil ile anlatabilmesidir. Çünkü tedavi süresince fizyoterapistin hastayı eğitmesi gerekmektedir. Günlük hayatınızda neler yapmanız gerektiğini, nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve iş hayatınızda düzeltmeniz gereken durumları saptamalı ve anlatmalıdır.

Eskişehir’de bulunan kliniğimizden sizlerde şikayetlerinizle ilgili bilgi alabilir ve ücretsiz ön değerlendirme için uzman fizyoterapistimize başvurabilirsiniz.

Yorum yapın

Şimdi Ara