Ön Çapraz Bağ Yaralanmaları, Tedavisi ve Egzersizleri

Eskişehir Fizyoterapist Fizik Tedavi ve Manuel Terapi
Ön Çapraz Bağ Eskişehir

Ön Çapraz Bağ

Ön çapraz bağ dizde en fazla yaralanan bağdır. Yaralanmaların %70’i sportif aktiviteler sırasında oluşmaktadır. Sıçrama sonrası ani düşüş, ani durma, dönme hareketleri ve temas ile yaralanma olmaktadır. Yaralanma sonrası tedavi gerektirmektedir. Tedavi geciktirilirse yaralanmaya ek olarak menisküs lezyonları ortaya çıkabilir.

Ön Çapraz Bağın Görevi

Ön çapraz bağ tibia ve femur kemiklerini birbirine bağlar. Primer görevi tibianın (kaval kemiğinin) anormal şekilde öne doğru yer değiştirmesini önlemektir. Bunun yanında, dize etkiyen rotasyonel kuvvetleri de kontrol eder.

Ön Çapraz Bağ Yaralanması

Ön çapraz bağ kısmi yırtık, tam yırtık ve yırtığın ciddiyetine göre 3 evrede incelenir.

Evre 1: Dizde stabilite kaybı yoktur. Dizde gerilme ve ağrı mevcuttur. Cerrahi operasyona gerek duyulmaz. Fizik tedavi ile düzelir.

Evre 2: Ön çapraz bağda kısmi yırtık vardır. Bağın yarıya yakınında yaralanma gerçekleşmiştir. İyi bir fizik tedavi ile iyileşme gerçekleşebilir.

Evre 3: Bağ tam olarak yırtılmıştır. Stabilte kaybı mevcuttur. Hasta hareketleri sırasında düşecekmiş gibi hisseder. Yürürken dizde boşalma hissi olur. Cerrahi operasyon gerektirir. Operasyon sonrası fizik tedavi ile iyileşme gerçekleşir.

Eskişehir Fizyoterapist Fizik Tedavi ve Manuel Terapi
Ön Çapraz Bağ Yırtılması

Ön Çapraz Bağ Yaralanması Belirtileri

-Ödem

-Ağrı

-Hareket Kaybı

-Dizi Tam Düzleştirememe

-Denge Kaybı

-Yürürken Emniyetsizlik Hissi

-Topallayarak Yürüme

-Yürürken Dizde Boşalma

Ön Çapraz Bağ Yaralanması Tedavisi

Yaralanma sonrası cerrahi operasyon veya fizik tedavi yırtık durumuna göre tercih edilir. Eğer cerrahi operasyon gerekiyorsa genellikle otogreft kullanılarak operasyon yapılır. Operasyon sonrası fizik tedavi uygulamaları yapılır. İyileşme ortalama 6-8 ay arasında olur. Cerrahi operasyona gerek duyulmuyorsa yoğun bir fizik tedavi programı uygulanır. İyileşme ortalama 3 ay sürer. Fizik tedavi programında ağrıya yönelik elektroterapi uygulamaları, eklem hareket açıklığı egzersizleri, patellar mobilizasyon, germe egzersizleri, diz çevresi kasları kuvvetlendirme egzersizleri ve denge egzersizleri bulunur. Hastanın yaralanma öncesi durumuna gelmesi amaçlanır.

Eskişehir fizik tedavi kliniğimizde sizlerde diz problemleriniz için değerlendirme seanslarına gelebilir ve fizyoterapistlerimizden bilgi alabilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yol Tarifi Almak için Tıklayın

Yorum yapın

Şimdi Ara