Postür (Duruş) Bozuklukları Nelerdir? Belirtileri ve Tedavisi

Eskişehir Fizyoterapist Fizik Tedavi ve Manuel Terapi
Postür(duruş) Bozukluğu

POSTÜR BOZUKLUĞU

Postür (duruş) vücudun otururken, ayaktayken ve uyurken aldığı pozisyondur. Vücudun bu pozisyonlarda denge sağlayamaması ile postür bozukluğu oluşur. Postür bozukluğu ayaklarda, kalçada, omurgada ve boyun kısmında olabilir. Vücudumuzu bir bütün olarak düşünürsek herhangi birinde bozukluk olması tüm vücudu etkileyecektir.

POSTÜR BOZUKLUKLARI NELERDİR

Kişinin kambur bir duruşta durması, başın öne veya arkaya doğru giderek bir duruş sergilemesi, kalçanın öne ve arkaya giderek bir duruş sergilemesi, bel bölgesinde eğimin artması ya da belin tamamen düzleşmesi, ayakların içe ve dışa basması birer postür bozukluğudur.

POSTÜR BOZUKLUKLARI NEDENLERİ

Postür bozuklukları genellikle kişinin hareketsiz bir yaşam sürmesinden kaynaklanır. Sürekli masa başında çalışan bireylerde, şoförlük yapanlar gibi hareketsiz bir yaşam süren bireylerde gözükür. Hareketsizlik dışında diğer sebepler ise eklem hastalıkları, kas kuvvetsizliği ve kısalığı, psikoloji etkenler, stres ve duruş konusunda bilinçsizliktir.

POSTÜR BOZUKLUĞU BELİRTİLERİ

-Omuz, kol, boyun, sırt ve bel ağrıları

-Kalça ve dizlerde ağrı

-Kas kısalığı ve kuvvetsizliği

-Sinir sıkışmaları

-Baş ağrısı

-Yorgunluk

Eskişehir Fizyoterapist Fizik Tedavi ve Manuel Terapi
Lordoz ve Kifoz
TEŞHİS

Postür bozukluğu tanısı için fizyoterapistin yaptığı klinik değerlendirme yeterlidir. Yapılan değerlendirme ile fizyoterapist postür bozukluğunu belirler ve tedavi programı hazırlar.

Eskişehir Fizik Tedavi

Postür tedavisinde amaç bozukluğun altında yatan sebepleri belirleyip bir tedavi programı hazırlamaktır.  Bizlerde Eskişehir’de fizik tedavi kurumu olarak uzman fizyoterapist eşliğinde ağrı için elektroterapi ve manuel terapi uygulamalarını tedavide kullanırız. Bu uygulamaları egzersiz programı ile destekler ve egzersiz programında değerlendirme sonucuna göre belirlediğimiz kasların germesini ve kuvvetlendirmesini amaçlarız. Tedavi sonrası kişiye doğru postürünü koruması ve iş yerinde, evde yapabileceği postür egzersizleri öğretiriz. Sizlerinde ev ve iş hayatından kaynaklanan duruş bozuklukları mevcutsa değerlendirme seansı için iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yapın

Şimdi Ara